Agenda

This is a tentative agenda and subject to change.

Monday, 15 October

Day 1: Success and Where NRO is Going with Today's Systems

12:00pm - 1:00pm Check-In and Registration
1:00pm - 1:10pm Opening Remarks
Mr. Russ Jeffries, SIGINT/ODIR
1:10pm - 1:15pm Administrative and Security Remarks
SIGINT/ODIR
1:15pm - 1:45pm Keynote Speech
Ms. Betty Sapp, Director, NRO
1:45pm - 2:15pm SIGINT Director's Remarks
Ms. Tina Harrington, Director, SIGINT
2:15pm - 3:15pm NRO Recent Successes
Mr. Fred Davenport, MOD/NROC
3:15pm - 3:30pm Break
3:30pm - 4:15pm Sense Making/ABIL
Ms. M. Kim and Capt Leighter, GED
4:15pm - 4:45pm Today's Collection Challenges
Lt Col Simonich, MOD/ADF-C
4:45pm - 5:00pm Closing Remarks
Mr. Lou Poehlman, SIGINT/ODIR

Tuesday, 16 October

Day 2: Customers

8:00am - 8:30am Check-In and Registration
8:30am - 8:40am Opening Remarks
Mr. Russ Jeffries, SIGINT/ODIR
8:40am - 8:45am Administrative and Security Remarks
SIGINT/ODIR
8:45am - 9:05am Mission Partner Remarks (ECD&FOSCED)
Mr. Rich Ponder, Ms. Debra Bhole, and Mr. Wil Jackson, NSA
9:05am - 9:25am NSA-Georgia
Mr. Josh Kutlin, NSA
9:25am - 9:45am NSA-Texas
CW2 David Joseph, NSA
9:45am - 10:05am NSA-IDC-E
Mr. Dennis Kaiser, NSA
10:05am - 10:15am Break and Technology Expo
10:15am - 10:45am NSA-Colorado
NSA
10:45am - 11:15am CAC - Automatic Tip/Cue
11:15am - 11:45am CAC - HF Geolocation
11:45am - 12:45pm Lunch Break and Technology Expo
12:45pm - 1:15pm DIA
Mike Mignone, DIA
1:15pm - 1:45pm N2/N6
Rafael, Navy
1:45pm - 2:15pm AOCO
Maj Peterson, MID/AOCO
2:15pm - 2:30pm Break and Technology Expo
2:30pm - 3:00pm Army G2
Alan Sowder, Army
3:00pm - 3:30pm NASIC
Ms. Jeanette Rivera-Breznai, NASIC
3:45pm - 4:00pm Closing Remarks
Mr. P. Brennan, Deputy, Director, GED

Wednesday, 17 October

Day 3: Futures

8:00am - 8:30am Check-In and Registration
8:30am - 8:40am Opening Remarks
Mr. Russ Jeffries, SIGINT/ODIR
8:40am - 8:45am Administrative and Security Remarks
SIGINT/ODIR
8:45am - 9:15am NRO Future Architecture
Mr. Jeff Kasinski, SED/OCA
9:15am - 9:45am Future Ground Architecture 2025
Col Allen, GED/I2SPO
9:45am - 10:15am SAO-SIGINT related Futures
Mr. Tim Gillespie, GED/I2SPO
10:15am - 11:00am Break and Technology Expo
11:00am - 11:30am MOD of the Future
Ms. Tonya Wilkerson, Director, MOD Future
11:30am - 12:30pm Lunch Break and Technology Expo
12:30pm - 1:15pm Overall NRO SIGINT Portfolio
Ms. Harrington, Director, SIGINT
1:15pm - 1:45pm SIGINT/NSPO: Enabler to Future Performance
Mr. Matt Dunkelberger, SIGINT/NSPO
1:45pm - 2:15pm VSPO Futures: LASE and Beyond
Mr. Dane Bannach, SIGINT/VSPO
2:45pm - 3:00pm Break
3:00pm - 3:45pm SSPO Futures: HASE 2.0, SHARP 2, and UGA
Maj Craig Hackbarth and Mr. Dagim Seyoum, SIGINT/SSPO
3:45pm - 4:00pm Conference Wrap-Up
Mr. Russ Jeffries, SIGINT/ODIR
4:00pm - 4:30pm Closing Remarks and Adjourn
Ms. Mary Johnson, Deputy Director, SIGINT